Kommunala kontaktpersoner

Varje kommun har en lokal EU-organisation med ansvariga kontaktpersoner/EU-samordnare. Kontaktpersonernas uppdrag är att arbeta med lokalt EU-finansierat utvecklingsarbete. De är också ansvariga för samarbetet med EU-kontor Skåne Nordost. Välkommen att kontakta oss.

Bromölla kommun
Rebecka Klevendal
rebecka.klevendal@bromolla.se
0456-82 27 14


Malin Wimhed
malin.wimhed@bromolla.se
0456-822 370

 

Hässleholms kommun
Amanda Lindblad
amanda.a.lindblad@hassleholm.se                                                                                       

 

Hörby kommun
Irene Nyqvist
irene.nyqvist@horby.se
0415-18204

 

Höör kommun
Peter Wollin
peter.wollin@hoor.se
0413-28162

 

Kristianstads kommun
Elisabet Farner
elisabet.farner@kristianstad.se
044-132353

 

Osby kommun
Emma Frostensson
emma.frostensson@osby.se 

 

Perstorp kommun
Frida Beijer Brondén
frida.beijer@perstorp.se
0435-39271

 

Östra Göinge kommun
Rebecca Ohlsson
Rebecca.Ohlsson@ostragoinge.se
044-775 60 11